zdrowe kości

No Comments

W ciągu całego życia jesteśmy wystawieni na niebezpieczeństwo zachorowania różnego rodzaju. Choroby kości także nie są rzadko spotykanym przypadkiem. Szkielet to nie tylko umożliwający ruch element ciała ludzkiego.
Składające się nań kości magazynują składniki mineralne, i mimo, że stopniowo podlegają odnowie to bywają narażone na atak przez chorobę. A ta może mieć pochodzenie różnego rodzaju. Do najczęściej występujących należą przyczyny: dziedziczne, wynikające z niedoborów witamin i minerałów, powodowane modyfikacjami w układzie hormonalnym oraz związane z zaburzeniami metabolizmu, a także nowotworowe. Wraz z upływem lat zwiększa się prócz tego zagrożenie rozwojem osteoporozy.
kostny układ
Stan ten może prowokować zwiększoną łamliwość kości. Początkowe stadia rozwoju schorzenia często pozostają niezauważane, a odczuwany charakterystyczny dla osteoporozy ból – niedoceniony. Szkoda, gdyż najlepsze wyniki daje wcześnie podjęte postępowanie terapeutyczne. Bardzo istotne jest jednak szczególnie stosowanie działań z zakresu profilaktyki. Wtedy nawet w starszym wieku będziemy mieli możliwość zachować sprawność fizyczną. Do konkretnych elementów profilaktyki zaliczamy: regularnie podejmowane ćwiczenia ruchowe oraz odpowiednią, bogatą w składniki mineralne oraz witaminy dietę. Dobrym rozwiązaniem będzie też kontrola ciężaru ciała, jako że nadwaga ma zły wpływ na układ kostny.

Dodaj komentarz